Popüler kan basıncı ilaçları bazı hastalar için en az etkili olan ilaçlar olabilir

Yale Üniversitesi, en popüler tansiyon tipi olan ACE inhibitörlerinin, hastaları kalp rahatsızlıklarından korumada tiyazid ve tiyazid benzeri diüretiklerden daha az etkili olabileceğini belirleyen büyük bir çalışmanın sonuçlarını yayınladı. Araştırmacılara göre, sonuçlar “son derece yüksek” tansiyon için ilk tedavilerini isteyen bireylere uygulandı.

Anjiyotensin-dönüştüren enzim (ACE) inhibitörleri, en popüler tansiyon ilaçları türüdür, ancak aşırı tansiyon hastalarında kalp yetmezliği, kalp krizi ve felçleri önlemede en etkili olmayabilirler. Sonuç, dört ülkeden yaklaşık 4,9 milyon insan hakkında veri içeren Lancet çalışmasından geldi. Veriler, bu çalışmanın ‘daha önce görülmemiş olduğunu’ söyleyen Yale’den yapılan açıklamaya göre, dokuz farklı kurumsal veri tabanından elde edildi. Böylesine büyük bir sayıya bakıldığında, araştırmacılar, beş farklılığın etkililiğine dair benzersiz bir içgörü kazanabildiler.

Araştırmacılara göre, bu araştırmada tanımlanan aynı kalıpları keşfetmek için binlerce gözlemsel çalışma yapılması gerekecekti. Not olarak, ekip ACE inhibitörlerinin tiazid ve tiazid benzeri diüretiklerden daha az güvenli olduğunu ve inme ve kalp krizi / başarısızlığına karşı korunmada daha az etkili olduklarını tespit etti.

Bireysel hastalara gelince, çalışma, iki hipertansiyon ilaç sınıfı arasındaki güvenlik ve etkinlik farklılıklarının küçük olduğunu not ediyor. Bununla birlikte, daha geniş bir hasta kitlesine bakıldığında, ekip şu anda ACE inhibitörleri alan 2,4 milyon insanın tiyazid veya tiyazid benzeri diüretiklere, 3.100’den fazla inme, kalp krizi geçirme durumuna geçtiğini tespit etti ve kalp yetmezliği önlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir