Ücretsiz Spotify Alternatifleri

Spotify, son yıllarda müzik denildiği zaman akla gelen ilk isim. Aynı Netflix gibi Spotify da müzik piyasasındaki en popüler ve en çok kullanıcısı olan platform. Ancak siz kaliteli ve kolay müzik dinlemek isteyip para vermek istemeyenlerdenseniz bu listemizde sizler için en iyi 5 ücretsiz Spotify alternatifini inceledik.

1- Youtube Music

Bu listedeki adaylarımız genel olarak Spotify’ın verdiği hizmetin hepsini olmasa da bir kısmını veren platformlar. Tabi bedava oldukları için bu durumdan şikayetçi olamıyoruz. Ancak YouTube Music, bu listede Spotify’a gerçekten rakip olabilecek bir platform.

Spotify’da bulabileceğiniz tüm müzikleri sağlamakla kalmaz (çoğunlukla), çalma listelerinizi otomatik olarak beğeninize göre düzenlemek için için yapay zeka teknolojisi de kullanır.

En güzel özelliklerinden biri ise amatörlerin ve diğer sanatçıların kapakları da dahil olmak üzere şarkının Tüm YouTube sürümlerine erişmenizi sağlamasıdır. Uygulamanın ücretsiz sürümde reklamlar mevcut, ancak buna değer. Hatta uygulamanın tarayıcı tabanlı bir sürümü bile var.

2- Deezer

Deezer için Spotify’ın ikizi desek yanlış olmaz. Deezer aynı Spotify gibi, ancak ücretsiz bir sürümü. İçinde 53 Milyon parça, ünlü müzik editörleri tarafından yapılan çalma listeleri ve internetsiz kullanım modu ile bedava müzik uygulamaları arasında öne çıkıyor.

Deezer’ın kötü yönlerinden bahsedecek olursak, en başta sanırım sadece karışık çalma hakkını tanıması geliyor. Malesef Deezer’da istediğimiz şarkıyı çalamıyoruz. Bir çalma listesinden karışık olarak şarkı çalabiliyoruz. Ayrıca Deezer’da Spotify’ın ücretsiz sürümü kadar çok olmasa da reklamlar da mevcut. Ayrıca Deezer’ın kullanıcı arayüzü de çok basit ve kullanması keyif verici.

3- Music Up

MusicUp, biraz basit bir tasarıma sahip olsa bile kullanımı son derece kolay olan en kullanışlı Spotify alternatiflerinden biridir. Temelde sadece değişken uzunluktaki çalma listelerini barındıran, herhangi bir türde (Rock,pop vs.) radyo “istasyonlarına” sahip web tabanlı bir hizmettir. Ancak çoğu şarki için bir karaoke versiyonuna sahip, bu da Music Up’ı Spotify’dan ayıran yönlerinden biri.

Ayrıca uygulama içerisinden kendi listelerinizi oluşturup bu listelerdeki sıradaki çalacak olan şarkıyı takipçilerinizin oyuyla seçilmesini sağlayabilirisiniz.

4- SoundCloud

Web’in en eski platformlarından birinde müziği ücretsiz olarak keşfedin, izleyin ve paylaşın. SoundCloud, ortak çalışma arkadaşları, müzik tutkunları ve müzisyenler için mükemmel bir platformdur. Uzun zamandır yeni ve kendin kanıtlamaya çalışan sanatçıları keşfetmek için en iyi yer olarak biliniyor ve kendinizi kanıtlamak ve isminizi çıkarmak için harika bir platform.

Soundcloud’un dinleyicisi için olan çok büyük bir şarkı kütüphanesi de var. Platform genel olarak şarkı paylaşmaya dayalı olduğu için, platformdaki şarkı akımlarını, platformu kullanın asıl kitle etkiliyor. Soundcloud bu yönüyle listemizdeki diğer Spotify alternatiflerinden ayrılıyor.

5- BandCamp

BandCamp platformu, indie sanatçıları keşfetmeniz için mükemmel bir platform. Ücretsiz olarak sanatçı ya da dinleyen olarak hesap açıp, keşfettiğiniz sanatçıları destekleyebilir ve ya kendi müziklerinizi yükleyerek başkalarından sizi desteklemesini bekleyebilirsiniz.

Ayrıca desteklediğiniz sanatçılara ve ya gruplara destek kartı gönderebilir, hatta onlar için bloglar yaratabilirsiniz. Eğer arkadaşlarınızla daha önce hiç dinlemediğiniz şarkıları keşfetmek istiyorsanız BandCamp tam size göre bir uygulama

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir