Yeni konsollarda oyun fiyatları aynı kalacak mı?

Video oyunlarının verdiği zevk ve yaşattığı hissiyat bir yana, şuan ki dünya koşulları baz alındığında oyunların ekonomik olarak durumları bizler için daha önemli gibi duruyor.

Son iki nesildir konsola çıkan her yeni oyun çok büyük bir ihtimalle 60 dolar fiyatına sabitlenerek çıkıyor. Para birimi Dolar ve Euro olan ülkelerde bu durum gayet normal karşılanırken, aradaki döviz kuru farkından dolayı malesef bizim ülkemizde ve daha birçok ülkede bu fiyat ceplerimizi yakıyor. Bu durum hali hazırda bile dünyanın bir kısmının canını sıkarken bizim kafamızda bir soru var:

Yeni nesil konsollarda fiyatlar daha da artacak mı?

Bu soruyu sormamızın nedeni ise birçok temele dayanıyor. En son yapılan E3 etkinliğinde Xbox firması yeni nesil konsolları Project Scarlett‘i tanıttı. Bu E3 ten hemen önce de Sony kullanıcılar yeni Playstation için müjdeler verdi. Bu iki konsol hakkında da bildiklerimizi bir kenara not edersek, hali hazırda bulunan konsollardan çok çok daha büyük bir şeyler ile karşılaşacağımızı direkt olarak görebiliyoruz.

Yeni nesil konsollarda kullanılacak bulut teknolojiler, SSD kullanımı ile bekleme süresinin mevcut durumun 20 katı kadar indirilmesi (PS4 spiderman oyununda 15 saniye sahne geçiş süresi verirken, henüz prototip olan PS5 için bu süre 0.8 saniye), Yeni ergonomik tasarımlar ve daha birçok yenilik bu konsolların fiyatının artacağına yönelik kuvvetli göstericiler.

Her yeni konferansta bu konsollarla ilgili birçok değişik şeyin konuşulması ancak harcanan büyük meblağlardan her konferansta bahsedilmesi de bu durum için ilgi çekici bir detay.

Oyunların fiyatı artması sorusunu ilgilendiren kısım ise işte tam da bu durumda devreye giriyor. Donanım dediğimiz Hardware kısmı bu kadar pahalanacakken, yazılım dediğimiz software kısmının pahalanacağını öngörmemiz çok normal bir durum halini alıyor. Çünkü Hardware kısmında gelen yenilikler oyun yapımcılarına çok daha güzel işler çıkarma fırsatı veriyor. Ancak bu fırsatı değerlendirmeye çalışırken, teknoloji henüz yeni olduğu için daha fazla çalışan ve daha fazla iş gücüne ihtiyaç duyulacağı için firmalar çalışanlarına daha fazla para ödemek durumunda kalacak.  Bu nedenle de oyunları daha pahalı etiketler ile piyasaya sunmaları kuvvetli bir ihtimal.

Tabii bu analizimiz, şuan gördüğümüz tam olarak kesinleşmemiş ve ucu açık bilgilerle edindiğimiz düşüncelerden oluşuyor. Ancak her ne kadar bunlar kesin olmayan şeyler olsalar da gerçeklik payları da yok değil

Bu tahminlerin doğru çıkıp çıkmayacaklarını ise çok ta uzak olmayacak bir tarihte öğreneceğiz gibi duruyor. Siz de bu durumla ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir