NASA, Avustralya’nın Moon to Mars projesine destek oalcağını açıkladı

Cumartesi günü düzenlenen bir tören sırasında, NASA ve Avustralya Uzay Ajansı, ikisi arasında Avustralya’nın insanları Ay’a döndürme çabalarını desteklemeye yardımcı olacak yeni bir taahhütte bulunduğunu açıkladı. İki uzay ajansı Cumartesi günü Washington, D.C.’de düzenlenen törende ortak bir niyet beyanı imzaladı. Anlaşmaya göre, Avustralya, “karşılıklı çıkar” durumunda ABD’nin çabalarını destekleyecektir.

Bu taahhüt kapsamında, Avustralya Uzay Ajansı, yeni Artemis ay programı da dahil olmak üzere NASA’nın Ay’dan Mars’a çabalarına katılacak. Bu noktada NASA, iki ülkenin Avustralya’nın otomasyon, robotik ve diğer “ortak ilgi alanları” gibi şeylere katkıda bulunduğunu söylüyor.

nasa ile ilgili görsel sonucu

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, NASA’nın Ay’dan Mars’a ve Artemis’in çabalarını desteklemeye yardımcı olmak için ülkenin uzay ajansı bütçesinin üç katından daha fazlasını vaat etti. Avustralya Uzay Ajansı bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce kuruldu, ancak bu, Avustralya’nın ABD ile çeşitli uzay görevlerinde ilk defa çalıştığı bir durum değil.

NASA Yönetici Yardımcısı Jim Morhard bir açıklamada şunları söyledi:

Bugünkü ifademizden ve Artemis programı ile 2024’e kadar Ay’a dönme misyonumuzda Avustralya’dan dostlarımızın bize vermiş olma taahhüdünden onur duyuyoruz. NASA ile Avustralya Uzay Ajansı arasındaki güçlü ilişki, NASA’nın 2028 yılına kadar ticari ve uluslararası ortaklarımızla sürdürülebilir bir keşif yapma taahhüdünü doğrulamaktadır.

NASA ile çalışmaya ek olarak, Avustralya’nın ortamının Mars 2020 ve ExoMars gezicileri için önemli bir test alanı olduğu kanıtlandı. NASA, Avustralya’daki Outback’in Mars’ta bulunan teraslara benzer kayalara ev sahipliği yaptığını ve ekiplerin Kızıl Gezegeni araştırmak için sistemlerini hazırlamalarına yardımcı olduğunu açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir