Bu kötü amaçlı uygulamalar sağlığınız için büyük bir tehdit olabilir

Yeni bir araştırmaya göre, yeni bir siber saldırı biçimi, suçluların diyabet gibi ciddi sağlık koşullarına sahip mağdurları hedef aldığını görüyor.

Evet, bu durum, insanlara durumlarına yardımcı olmayı amaçlayan sağlık uygulamalarını yayınlayan, ancak kişisel verileri çalmak, mahremiyeti istila etmek veya reklamları veya kötü amaçlı yazılımları kurbanın cihazına itmek için ince bir şekilde örtülü bir girişim olan siber suçlularla ilgili yeni bir şey.

Bu, ana güvenlik araştırmacısı Axelle Apvrille’in Virüs Bülteni 2019 konferansında açıklandığı gibi, güvenlik firması Fortinet’den geliyor.

Ne yazık ki, ciddi sağlık sorunları olan insanlar bir şekilde kolay hedeflerdir, çünkü durumları hakkında yardım almak için sıklıkla (şaşırtıcı olmayan şekilde) çaresiz olabilirler. Bu nedenle, biraz şüpheli görünebilecek bir uygulama indirme veya diğer yazılımları yüklemek gibi garip taleplerde bulunma olasılıkları daha yüksek olabilir.

Güvenlik şirketi tarafından bulunan bir başka uygulama, sağlıkları ile ilgili çeşitli soruları cevaplarsa, diyabetli bir kişinin yaşam beklentisini tahmin ettiğini iddia etti. Bununla birlikte, bu aslında kişisel verileri kişisel bir kullanıcıdan çıkarmak için bir çabadır ve bu daha sonra uzaktaki bir sunucuya gönderilir.

Açıkçası, bu tür veriler – gizli tıbbi bilgiler – son derece kişisel ve hassastır ve bu nedenle siber suçluların kötü sonuçlara ulaşmak için sevdikleri bir şeydir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir