Facebook’tan Google’a karşı çıkacak rakip

Facebook bugün, teste Facebook Haberleri adlı yeni bir özellik koyduğunu açıkladı. Facebook News, çoğunlukla bir haber toplayıcısının olması gerektiği gibi çalışır ve Facebook uygulamasında kendine özel bir bölüm alır. Bu, haber bülteninde makaleleri görmenin sonu anlamına gelmez. Tam tersine, haber bülteninin her zamanki gibi çalışacağı ve Facebook Haber’in daha derin bir deneyim gibi göründüğü gibi olduğu anlaşılıyor. Facebook’un global haber ortaklıkları başkan yardımcısı olan Campbell Brown ve şirketin ürün müdürü Mona Sarantakos, bugün bir blog yazısında, gazetecilerin ve yayınların görüşlerini toplayarak Facebook Haber’deki gelişmelere başladığını yazdı.

Facebook, onlarla konuştuktan sonra Haberler’in temel özelliklerini oluşturdu ve bunların arasında bugünün Hikâyeleri bölümü vardı. Bugünün Hikayeleri, bir gazeteci ekibi tarafından orijinal raporlamayı vurgulamak için küratörlüğünü yapacak. Facebook, ekibin editoryal bağımsızlığa sahip olacağını ve şirketin oluşturduğu özel bir web sitesinde listelenen “halka açık yönergelere dayanan hikayeleri seçeceğini” söylüyor. Facebook News ayrıca kişiselleştirme özelliklerine de değinecek ve okuduğunuz ve paylaştığınız haberlere göre değişecektir. Google Haberler’de olduğu gibi, işletme, eğlence, sağlık, spor ve bilim ve teknoloji gibi farklı kategorilere ayrılacaktır. Kullanıcılar ayrıca, ücretli haber aboneliklerini Facebook’a bağlayabilecek ve Facebook Haberleriyle bunlara erişebilecek ve son olarak kullanıcılar, görmek istemedikleri makaleleri, konuları ve yayıncıları gizlemelerine izin veren denetimlere erişebilecek.

Facebook, dört kategoriyi kapsayan yayıncıları içereceğini söylüyor: genel, topikal, çeşitli ve yerel haberler. Facebook Haberlerine dahil olmak isteyen yayıncıların önce şirketin Haber Sayfası Dizininde olması ve şirketin Yayıncı Kılavuzlarını takip etmelerini sağlamaları gerekir. İlk başta, yerel haber yayınları, New York, Los Angeles ve Chicago gibi yerler de dahil olmak üzere ABD’deki büyük metropol alanlarıyla sınırlı olacak gibi görünüyor. Zaman içinde, Facebook artık şirketin bugün ülke genelinde 6.000’den fazla şehri ve şehri kapsadığını söylediği “Today In” sekmesinden yerel haberler ekleyecektir.

Tüm bunlar kulağa oldukça hoş geliyor, ancak Facebook yanlış bilgi yaymak için çok önemli bir yer olduğundan, bir haber toplayıcı olarak ciddiye alınmak istiyorsa, şirketin önünde bir engel olabilir. Bir kez daha, birçok insanın Facebook’u birincil bir haber kaynağı olarak kullandığını hayal etmek zor değil, bu nedenle en azından kısmen gazeteciler tarafından küratörlüğünü yapan özel bir sekme, doğru raporlamanın daha fazla görünürlük elde etmesini sağlamaya yardımcı olabilir. Buradan ne olacağını göreceğiz ve Facebook Haberleri ile ilgili gelişmelerden sizi haberdar edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir