Marvel’s Spider-Man: Miles Morales inceleme

Insomniac Games, 2018’deki Marvel’s Spider-Man oyunundan sonra şimdide Marvel’s Spider-Man: Miles Morales oyunu ile tekrar karşımıza çıktı. Aslında bunu, ara oyun olarak değerlendirmemiz daha doğru olabilir. Çünkü oyun, uzun saatlerce süren bir yapım değil. Ancak yine de bu oyunun kötü olduğu anlamına gelmiyor.

Oyun başlar başlamaz ilk görevle sizi aksiyonun içine atıyor. Tabi şunu söylememizde fayda var. Bu oyunda Peter Parker yerine Miles Morales’i kontrol ediyoruz. Hatırlarsanız önceki oyunda Miles Morales, örümcek güçleri kazanmış hatta Peter’dan eğitim almaya başlamıştı. Bu oyunda Peter, bir süre için New York dışına çıkması gerektiğinden New York’u koruma görevini Miles’a bırakıyor. Ancak Miles, örümcek adam işlerinde Peter Parker kadar başarılı değil. Hatta oyun size, Miles’la ağ atıp dolaşırken, karakter animasyonları ile size bunu gösteriyor.

Ancak Miles’ın, Peter’dan farklı olarak özel yetenekleri de var. Bunlardan bence en iyisi Venom isimli biyoelektrik yeteneği. Bu yetenek sayesinde daha güçlü vuruşlar yaparken, aynı zamanda düşmanları sersemletebiliyor. Venom yetenekleri bununla da sınırlı değil. Kalkan parçalamaktan alan saldırılarına hatta şehirde dolaşırken daha yükseğe fırlamaya kadar birçok alanda bu yetenek kullanılabiliyor. Bir diğer yetenek ise, kısa bir süre de olsa Miles’ın görünmez olmasını sağlıyor. Bu yetenek sayesinde isterseniz zor bir durum esnasında kaçabilir, isterseniz de görünmezliği fırsat olarak düşünüp daha taktiksel saldırılar yapabilirsiniz.

Spider-Man: Miles Morales review: "A great but short demonstration of what  PS5 can do" | GamesRadar+

Oyunda 19 farklı kostüm bulunuyor. Bu kostümlerden bazıları, size farklı özellikler kazandırıyor. Örneğin, Venom enerjisi toplama ve hazar azaltma gibi ek özellikler kazanmak için kostüm değiştirmeniz gerekiyor. Oyun Playstation 5’de, 2 farklı görsel moda sahip. Bu sayede oyunu isterseniz 4K’da 60 FPS olarak oynayabilir isterseniz de Ray Tracing özelliği ile 4K’da 30 FPS oynayabilirsiniz. Playstation 4’de ise bu seçenekler bulunmuyor.

2018 yılında genel olarak başarılı bir oyun ortaya çıkaran Insomniac Games, bu başarısını sürdürmüş. Hatta bizce, Spiderman Miles Morales önceki oyundan daha da iyi olmuş diyebiliriz. Oyunun grafikleri, yeni mekanikleri gayet güzel. Bu yapımın belki de en çok eleştiri alacağı kısım oynanış süresi. Oyun, ana hikaye olarak yaklaşık 7 saatlik bir deneyim sunarken, ana hikaye ve ekstralar ile bu süre yaklaşık 11.5 saat oluyor. Eğer her şeyi yapmak ve görmek isteyen bir oyuncu iseniz yaklaşık 16 saate kadar oyun sürenizi uzatabilirsiniz.

Tabi ki bu süreler değişken olabilir. En basitinden dolaşmayı ne kadar sevdiğinize göre bile bu süreler değişiklik gösterebilir. Kısaca özetlemek gerekir ise, oyun süre anlamında kısıtlı olduğundan sebep eleştiri alma durumu olsa da, Insomniac Games yine de Spiderman hayranlarını sevindirecek daha iyi ve daha kaliteli bir oyun yapmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir