PuppetMaster paket incelemesi

Bu sefer sizlerle beraber oyun geliştiricileri için bir paket inceleyeceğiz. Paketimizin ismi PuppetMaster yani Kukla Ustası. Paket, Final IK’nın geliştiricisi olan RootMotion’dan geliyor.

Paketin amacı gelişmiş ragdoll fiziği eklemek diyebiliriz. Peki Ragdoll nedir? Ragdoll Türkçe anlamı ile Bez bebek olarak çevirebileceğimiz, fizik unsurlu birçok projede kullanılan bir sistem. Bu sistemi kemiklerin fiziğin gücü ile kontrol edilmesi olarak açıklarsak herhalde yanlış olmaz. Kullanım alanlarına örnek olarak iki karakter savaşırken bir tanesinin belli bir taraftan aldığı darbe ve ona orantılı tepki vererek düşmesini herhalde örnek verebiliriz.

Yada Fall Guys tarzı karakter fiziğini örnek verebiliriz. Paketimize geri dönecek olursak geliştirici firma PuppetMaster ve ragdoll düzenleme araçları Humanoid, Generic ve Legacy karakterlerle çalıştığını söylenmiş. Ragdoll eklemek için ise iki ayaklı karakterlere ihtiyaç olduğunu belirtmiş. PuppetMaster, Unity’nin yerleşik IK araçları ve Final-IK ile uyumlu bir sistem.

Ayrıca paket içinde yaklaşık 28-29 tane sahne örneğide mevcut. Bu gerçekten çok güzel bir detay. Paket boyut olarak yaklaşık 45,5MB boyutunda. Geliştirici paketi kullanmak için en azından Unity 2017.4.28 veya daha yüksek bir sürümünün kullanılması gerektiğini söylemiş.

Ayrıca paket geliştiricisi paketi satın alanlara destek vermeyi de ihmal etmemiş. Gerek websitesi, gerek Youtube videoları gerek ise, Discord gibi birçok farklı alan ile destek vermeye çalışmış. Genel olarak baktığımız zaman PuppetMaster Ragdoll fiziği ile ilgili çalışmalar yapıyorsanız veya yapmayı düşünüyorsanız incelemeniz gereken bir asset olabilir.

Buraya tıklayarak AssetStore adresine ulaşabilirsiniz. https://assetstore.unity.com/packages/tools/physics/puppetmaster48977

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir