Assassin’s Creed Valhalla incelemesi

Yıllardır oyun piyasasının başına çeken Ubisoft’un 2020 sonunda çıkarmış olduğu Assassin’s Creed serisinin son oyunu olan AC Valhalla satışa çıktığı anda oyun severlerin büyük bir coşkusu ile karşılandı. Bunun en büyük sebeplerinden bazıları ise Ubisoft’un oyuncuların isteklerine cevap vermesindendi. Gelin bunların bazılarına değinelim.

Oyunun hikayesine değinecek olursak, serinin önceki iki oyununda da olduğu gibi, oyun biraz dramatik başlıyor. Hikayenin ilk başları, karakterimizin çocukluğundaki bir kesitte geçiyor. Hikayeye biraz değinecek olursak müttefik bir klanın kralı için yapılan bir eğlence sırasında ana karakterimizin köyüne bir saldırı düzenleniyor ve bu sırada karakterimiz bütün ailesini kaybediyor. Sonra karakterimiz, bir dost kral tarafından kurtarılıp evlat edinilip büyütülüyor.

Assassin's Creed Valhalla PS4 & PS5

Bu sahneyi oynadıktan sonra oyun, size karakteriniz hakkında bir seçim yapmanızı istiyor. İsterseniz karakterinizi erkek ya da kadın olarak seçebilir veya seçimi oyuna bırakabilirsiniz. Hikayenin gidişatını ailemizin intikamı üzerine olacağını düşünebilirsiniz ama hikaye içeriği aslında Vikingler tarafından yapılan Britanya yağmaları ve istilalarını kapsıyor. Britanya ve İskandinav tarihi hakkında çok bir şey bilmiyorsanız hikayenin içine hemen giremeyebilirsiniz ama oyunun içine bir kere çekildiniz mi bir daha çıkmanız gerçekten zor. Hele ki Britanya ve İskandinav tarihini seviyorsanız AC Valhalla sizi tatmin edebilecek bir oyun.

Hikaye dışında oyun hakkında konuşmak gerekirse ilk bahsedeceğim şey görüntü kalitesi ve dokulardır. Dönemin tarihi ve olayların geçtiği mekanlar gerçekten gerçekçi bir şekilde tasarlanmış. Britanya’nın o puslu havasından Norveç’in o karlı dağlarına kadar. Oyunda hava çoğunlukla sisli ve bulutlu. AC Odyssey’deki alışık olduğumuz o günlük güneşlik manzaralar doğal olarak bu coğrafyada o kadar bol değil.

Assassin's Creed Valhalla ne zaman çıkacak? Tarih belli oldu - Teknoloji  Haberleri

Bazı oyuncular bunu bir eksi olarak da değerlendiriyor olsa da gerçekçilik açısından bakarsak gayet güzel bir ayrıntı olmuş. Oynanış kısmında ise gayet yenilikçi bazı değişimlerde bulunulmuş. Örneğin, eşyalarımızı geliştirmek için göçebe gibi oradan oraya gideceğimize birçok hizmetin bulunduğu bir üssümüz bulunuyor. Üssümüzü geliştirdikçe yeni görevler ve özellikler açılıyor. Oyundaki açık dünyaya değinirsek biz oyuncuları sıkmadan yan görevler serpiştirilmiş.

Bazen özel görevler açılıyor ve yapıp yapmamak size kalmış. Oyuna getirilen bir diğer yenilik aynı anda iki silah ile savaşabilmemiz. İsterseniz iki elinize balta alıp savaşabilir veya kendi yapacağınız kombinasyonlarınız ile savaşabilirsiniz ya da eski oyunlarından aşina olduğumuz Hidden Blade’lerle gizlide gizliye savaşabilirsiniz. Yetenek ağacına getirilen büyük bir değişiklik var. Artık yetenek ağacına bakıp neleri açabileceğinize bakamıyorsunuz. Siz yeteneklerinizi açtıkça bir sonraki aşamalar gözükmeye başlıyor. Bu da bizlerin merak duygusunu uyandırıyor ve daha sürükleyici oluyor.

Aynı zamanda oyunda yağma yaparken bazı yetenek kitapları bularak yetenek ağacında bulunmayan yetenekleri öğrenmeniz de mümkün. Kısaca AC serisi bu oyunla güzel bir geri dönüş yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir