Far Cry 6 İncelemesi

7 Ekim 2021 tarihinde Ubisoft tarafından yayınlanan Far Cry 6 oyun dünyasında beklenilen yerini aldı. Birçok oyun severin merakla beklediği oyun Xbox X ve S Serisi, PlayStation 4, Amazon Luna, PlayStation 5, Xbox One, Stadia ve Microsoft Windows gibi platformlarda çıkışını yaptı. Yıllardır serinin bir oyuncusu ve takipçisi olarak 7 Ekim’de karşımıza çıkan Far Cry 6’yı büyük bir coşku ile karşıladım. Gelin sizlerle her oyunu ile bir önceki oyununu aratmayan Far Cry 6’ yı inceleyelim. Öncelikle hikayemizin geçtiği dünyadan bahsetmek istiyorum. Tüm hikâye, Karayipler’ de her noktası ayrı bir manzara olan ve kurgusal bir ada ülkesi olan Yara’da geçiyor. Kurgusal olsa da oynadığımız dünya tipik bir Karayip ülkesine benzese de Küba’dan oldukça esinlenilmiş. Doğası, mimarisi, sokakları ve arabaları adeta bir Küba belgeseli izliyormuşsunuz gibi. Oyundaki harita çok büyük bir şekilde modellenmiş. Bazı bölgeleri yapılmak için yapılmış gibi dursada oyunda artık seyrek nüfuzların aksine bir şehir bulunmakta.

Hikayemizin içinde ise diğer tüm Far Cry oyunlarındaki kötü kata karakterlerden daha kötü olabilecek bir karakter olan Anton Castillo ile karşılaşıyoruz. Anton Castillo, halkı eski güzel günlerine çevirmek vaadiyle başa geçen ve zamanla ülkeyi yozlaştıran biri. Onun yönetimde ülke zamanla fakirleşiyor, ülkenin para birimi değer kaybediyor, adalet kavramları bir bir yok olmaya başlıyor ve polis itibarsızlaştırılıyor. Tüm bunlara rağmen Anton Castillo, Yara’da yetişen ve Yara’ya endemik bir bitkinin yaprağın üretimini sürekli arttırmaya çalışıyor. Bu yaprak kanser tedavilerinde kullanılan bir bir ilacın ana etkeni. Üretimin artması sonucu, ekinlere yapılan ilaçlama niyetiyle atılan toksinler artma sonucu insanlara da bulaşmaya başlayınca halk artık dayanamıyor ve bir devrim başlıyor. Castillo ise devrim süresince oğlu Diago’ya kendi ideolojisini aşılamaya çalıyor. Ama gel gelelim oyunda oynadığımız karakter ne Castillo ne de Diago. Oyundaki karakterimizin ismi Dani. Oyunun başında kız veya erkek olarak seçebileceğimiz Dani, anladığımız kadarıyla unisex bir isim. Karakterin arka planı ise bu yozlaşmış ve gittikçe fakirleşmeye başlayan Yara’dan kaçmaya çalışan Dani, Castillo tarafından planlarının önüne taş konuluyor. Canını kurtarmak için kaçan Dani bir adaya kendini zor atıyor ve orda devrimcilerin başı ve yetkilileri ile karşılaşıyor. Biz ise devrimcilerin yardımı ile Castillo’yu devirmek ve devrimi başarılı kılmaya çalışıyoruz.

Oyunu birçok yenilik ve iyileştirme gelmiş diyebiliriz. Öncelikle oyun eski oyunlarına kıyasla çok daha optimize bir şekilde karşımıza çıkmış bulunmakta. Ama gözümüze batan en büyük yenilik ise Ubisoft’un bir diğer oyunu olan Assasin’s Creed’deki at sürme mekanizması Far Cry 6’a da eklenmiş. Artık oyunda zorlu ve çetin bölgeleri geçerken atımızı kullanabileceğiz. Aynı zamanda oyuna Far Cry Primal’dan aşina olduğumuz pet sistemi tekrar eklenmiş. Belli seviyelerde ve görevlerde karşımıza çıkabilen bu küçük dostlarımız bizlere görevlerde çok yardımcı olabiliyor. Oyundan aynı zamanda yetenek ağacı özelliği kaldırılmış. Yerine teçhizat ve rütbe sistemi eklenmiş. Rütbeniz ne kadar yüksekse erişebileceğiniz teçhizatlar bir o kadar erişilebilir ve özelleştirilebilir oluyor.  Hoşuma giden bir diğer özellik ise oyunda artık araç çağırabiliyor olmamız. Bir yol üzerindeyken araç çağırdığımızda devrim kampından biri sizi aracı hemen getirebiliyor ve bu sayede engin Far Cry 6 dünyasında yalın ayak kalmamış oluyorsunuz. Oyuna hakkında son sözlerimizi söylememiz gerekirse bir Far Cry serisi hayranıysanız zaten almanızı tavsiye ederim. Ama daha önce serinin hiçbir oyununu alıp oynamadıysanız alırsanız artık sizin de bir serinin hayranı olmanız çok olası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir