LoL vs DotA – Farklılıkları ne?

League of Legends ve Dota 2, bir süredir espor sahnesinin başına oturdu. Sıradan birisi için neredeyse aynı görünüyorlar ve ikisi arasında bariz benzerlikler olsa da, temel farklılıklar devam ediyor.

Dota 2 ve LoL, her ikisi de aynı moddan üretilmiş MOBA’ların (çok oyunculu çevrimiçi savaş arenası) olması nedeniyle bariz olan benzer özellikleri paylaşıyor – WarCraft III için Defence of the Ancients veya DotA olarak adlandırılan özel bir harita.

Valve (Dota 2’nin yaratıcısı) ve Riot Games (LoL’ın yaratıcısı), bu modu aynı temel fikir ve değerleri kullanarak kendi oyunlarına ilham vermek için kullandı, ancak her iki şirket de oyunlarını biraz farklı yönlere çekti.

Riot, görsel olarak çekici ve seçmesi kolay fakat ustalaşması zor bir oyun yapmaya karar verdi. Ancak Valve, çok daha stratejik bir oyun yapmak istedi. League of Legends’ı, Dota 2’nin basitleştirilmiş hali olarak düşünün.

Ä°lgili resim

Genel farklılıklar

Oyuncular, bir oyun öncesi LoL’de iki sihirbaz büyüsü seçebilir – bunlar maç sırasında kullanılabilecek farklı yetenekler içerir. Bunlar arasında sıçra (oyuncuların birkaç metre ışınlanmasına izin veriyor), bariyer (bir şampiyonu koruyor), tutuşuyor (beş saniye boyunca düşman şampiyonu yakıyor) ve daha pek çok şey var.

LoL’de oyun başlamadan önce roller belirlenmiştir, ancak bu Dota 2’de rollerin çok daha esnek olmasıyla tamamen farklıdır. Çoğu kahraman birden fazla rol oynayabilir ve bu sayede ekiplerin kompozisyonlarını oyun ortasında değiştirmelerine izin verilir.

LoL’de, ADC, üst, ormancı, orta ve destek olmak üzere beş ana rol var, Dota 2’de daha fazlası. Dota 2’deki ana roller, carry, disabler, initiator, jungler, support, durable, nuker, pusher and escape. Maç başına sadece beş şampiyon olmaları ve dokuz farklı rol almaları ile iki oyun aynı değildir.

lol ile ilgili görsel sonucu

League of Legends’da oyuncuların dört yeteneği var – üç temel yetenek ve altı seviyeye ulaştığında kullanılabilecekleri ulti yeteneği. Bu Dota 2’de çok farklı: Invoker isimli kahraman , 14 yetenekli ve oyunda kontrol etmesi en karmaşık kahramanlardan biri olarak görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir