NASA, Neptün’ün aylarının büyüleyici dansını ortaya koyuyor

Gaz devleri Jüpiter ve Satürn’ün ve buz devleri Neptün ve Uranüs’ün evi olarak güneş sistemimizin dış kısımları oldukça garip bir yer olabilir. NASA’daki Jet Propulsion Laboratory, Neptün’ün iki ayının Naiad ve Thalassa’nın garip yörüngelerini paylaşarak bugün bu görüşü güçlendirdi. NASA JPL, bu ayların “eşi görülmemiş” bir “kaçınma dansı” içinde kilitlendiğini söylüyor.

Naiad ve Thalassa, toplamda 14 olan gezegenin en içteki iki uydusu. Aynı zamanda küçücükler. NASA her iki ayın da 60 mil uzunluğa ulaşan bir uzunluğa sahip olduğunu söylüyor. Her iki ayın yörüngeleri sadece yaklaşık 1150 mil ile ayrılır, Naiad’in yörüngesi tamamlamak için yaklaşık yedi saat, Thalassa’nın yedi buçuk saatinde biraz daha uzun sürmesine neden olur.

Thalassa’nın yörüngesine kıyasla, Naiad’ın yörüngesi yaklaşık beş derece eğiliyor. Bu eğik yörünge, Naiad’ın Neptün etrafında bir dalga benzeri düzende yuvarlandığı anlamına gelir; bu da her iki ayın yörüngesini sabit tutar. NASA JPL, “Thalassa’da oturan bir gözlemci, Naiad’ı zikzak düzeninde çılgınca değişen, yukarıdan iki kez ve sonra iki kez aşağıdan gelen bir yörüngede görecekti” dedi. “Bu yukarı, aşağı, aşağı desen, Naiad Thalassa’da dört tur attığında tekrar eder.

NASA, bu dansı “rezonans” olarak adlandırıyor ve bu iki ay arasındaki etkileşimi, 13 Kasım’da Icarus’ta (DOI: 10.1016 / j) yayınlanan “Neptün’ün normal aylarının yörüngeleri ve rezonansları” adlı yeni bir makalede anlatıyor. Gazetenin baş yazarı Marina Brozović, NASA’nın Güneş Sistem Dinamiklerini Araştıran Jet Propulsion Laboratory’de çalışıyor.

Brozović, gezegenlerin ve ayların içine düşebileceği birçok rezonans türü olduğunu açıklıyor, ancak Naiad ile Thalassa arasındaki bu daha önce hiç görülmedi. Brozović ayrıca, bu yazıdan sorumlu ekibin Naiad’in eğik yörüngesinin NASA’nın diğer iç aylarından biriyle karşılaşmanın bir ürünü olabileceğini ve daha sonra Thalassa ile bu rezonansa kilitlenmesini sağladığını söylüyor. Neptün’ün iki ayının arasındaki bu büyüleyici etkileşimi ayrıntılandırmanın ötesinde, bu makale için yapılan NASA JPL çalışması ayrıca araştırmacıların bu ayların kütlesini ve yoğunluğunu belirleyerek, her ikisinin de yoğunluğunun su buzuna yakın olduğunu keşfetmesine izin verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir