Netfilix alternatifi siteler ve platformlar

Hiç şüphe yok ki Netfilix dünya çapında dizi ve film sektörünü kasıp kavuruyor. Bundaki en büyük etken içindeki binlerce içerik ve kaliteli hizmeti. Birçok cihazdan kullanılabilmesi, bu cihazlardan çoklu erişim olanağına sahip olması ve dil seçenekleri ile hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmek üzere. Hatta birçok kişinin hayatının vazgeçilmezi oldu bile. Bu platformun eksi sayılabilecek en önemli yönü ise ücretli olması.

Bu yazımızda Netfilix’e alternatif olmaya aday ücretsiz platformlardan bahsedeceğiz.

1- Crackle

Sony’nin Crackle’ı, bazı orijinal içerikler de dahil olmak üzere hem filmler hem de TV şovları sunan, reklam destekli bir yayın hizmetidir. Çok çeşitli cihazlarda bulunur ve bir hesap oluşturmanızı bile gerektirmez, ancak bunu yaparken de favorilerinizi kaydetmenizi, öneriler almanızı ve cihazlar arasında geçiş yaparsanız oynatmaya devam etmenizi sağlar.

İzleyebilecekleriniz: Crackle seçimlerini genişlemeye sürekli devam ediyor, herhangi bir zamanda yaklaşık 200 film gösteriliyor. (Seçim periyodik olarak değişir). Dövüş Kulübü, Looper, Kızım ve Star Trek II: Han’ın Gazabı gibi değerli filmleri bünyesinde bulunduruyor. Hepsi daha yaşlı filmler, elbette, ama izlenecek çok kaliteli şeyler var.

İzleyebileceğiniz yerler: Crackle’ın desteklenen cihazların listesi kapsamlıdır. Servis tüm mobil platformlar, oyun konsolları ve büyük akışlı cihazlar için uygulamalar sunar ve hatta birçok akıllı TV’ye bile eklenir. Çevrimdışı görüntüleme için film indirme seçeneği sunmaz.

2- IMDb TV

Eskiden FreeDrive olarak bilinen bu görece yeni gelen, Amazon’un sahip olduğu İnternet Film Veritabanı olan IMDb’nin bir parçasıdır. Başka bir deyişle, IMDb TV, Amazon’un Amazon Prime’dan bağımsız olarak reklam destekli film akışı sunma yoludur. Ve filmlerle sınırlı değil; TV şovları da var. Ne yazık ki, oldukça büyük bir görüntüleme sınırlaması var.

İzleyebilecekleriniz: Sadece 100 başlıkla başlamasına rağmen, IMDb TV az önce içeriği seçmeyi üç katına çıkarmayı planladığını açıkladı; Zaten Captain Fantastic, Paddington ve Platoon gibi harika şeyleri izleyebiliyorsunuz ve Oscar ödüllü La La Land 1 Temmuz’da hizmete girecek.

İzleyebileceğiniz yerler: IMDb TV, Kanalları olan Prime Video’yu destekleyen herhangi bir cihazda çalışır.

3- Hoopla

Bu dijital medya hizmeti, filmler dahil her türlü içeriği kontrol etmenizi sağlar. Ödünç lama sistemi içeren uygulamada Bir filmi “ödünç alırken”, izlemek için 72 saatiniz vardır. Kütüphaneniz, her ay ödünç alabileceğiniz toplam film sayısını belirler.

İzleyebilecekleriniz: Hoopla’nın herhangi bir zamanda kaç tane filmi olduğuna dair bir fikir edinmek zordur, ancak çok çeşitli türlere göz atabilirsiniz. Ayrıca cömert bir aile dostu içerik seçeneği de mevcut. İyi haber şu ki, Hoopla diğer hizmetlerin çoğuyla aynı film kataloguna sahip değil; Kötü haber, seçimin çok sık değişmediği ve izleyebileceği bir şey bulmak zor olabilir.

İzleyebileceğiniz yerler: Hoopla içeriği PC’nizde bir tarayıcıda veya Android veya iOS cihazlarında görüntülenebilir. Hizmet şimdi mevcut nesil Apple TV, Fire TV ve Roku cihazları dahil olmak üzere çoğu akış cihazını da destekliyor. Şaşırtıcı bir şekilde, Hoopla’nın mobil uygulamaları yalnızca akış sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda çevrimdışı görüntüleme için bir indirme seçeneği sunuyor.

4- Internet Archive

İnternet Arşivi, binlerce uzun metrajlı film dahil, kamuya açık her şeye ev sahipliği yapar. Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hizmeti kullanmanın hiçbir maliyeti yoktur, ne de bir hesaba ihtiyacınız yoktur (sık kullanılanları işaretlemek istiyorsanız bir tane oluşturabilirsiniz).

İzleyebilecekleriniz: “Genel alan“, “eski” veya “Çoğunlukla siyah-beyaz” kodudur; bu, klasik filmlere kesinlikle ilgi duyanlar için bir yerdir. Böylece, Cuma günü Onun Kızı, Dış Uzay’dan Plan 9 ve Gulliver’in Seyahatleri‘nden hoşlanacaksınız.

İzleyebileceğiniz yerler: İnternet Arşivi, yalnızca web üzerinde bulunur, bu nedenle erişmek için bir tarayıcıya ihtiyacınız vardır. Ancak, çoğu mobil tarayıcı (iOS’ta Safari dahil) içeriği aktarabilir.

5- Kanopy

Avustralya’da hayata başlayan bu reklamsız hizmet, dünya çapında binlerce üniversite kampüsüne ve daha yakın zamanda çeşitli ABD kütüphanelerine yol açtı. Kütüphanenizde olup olmadığını görmek için web sitesini kontrol edin – yoksa olup olmadığını sorun.

İzleyebilecekleriniz: Eğitim eğriliği göz önüne alındığında, Kanopy’nin PBS ve The Great Courses’ın beğenisine göre çok sayıda bağımsız film ve belgesel yelpazesi sunması şaşırtıcı değildir. Ancak büyük kütüphanesi aynı zamanda “filmler” için kod olan saygın Kriter Koleksiyonundan başlıkları da içermektedir. Donnie Darko, Ex Machina, Lady Bird ve Moonlight da dahil olmak üzere oldukça yaygın olan bazı ana başlıklar bulunmaktadır.

İzleyebileceğiniz yerler: Kanopy’de Apple TV, Fire TV ve Roku kanalları ve Android ve iOS için uygulamalar vardır. Chromecast’te de mevcuttur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir